Tiyatro Araştırma Laboratuarı                                   

 
  Ana Sayfa
   


 
 

 

 

 İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ-TAL

ORTAK ÇALIŞMASI

Uygulamalı Oyuncu Dramaturjisi Atölyesi

İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü 4. sınıf öğrencileri ve TAL oyunculuk Atölyeleri katılımcıları ve eğitmenlerinin katılacağı atölyenin liderliğini Duygu Seda Tomru üstlenecektir. Shakespeare'in Othello metninin temel dramaturjik analizinin yapılmasının ardından oyuncularla rol analizi ve yazarın malzemesi ile oyuncunun imgelem gücünü birleştirmeye yönelik çalışmalar yapılacaktır. Oyuncunun bürüneceği rolün otobiyografisini oluşturmasına yardımcı doğaçlamalarla analizlerin sahne üzerine yansıtılması konusunda uygulama çalışmaları gerçekleştirilecektir.

Çalışma 2011-2012 sezonu boyunca Perşembe Günleri Saat 15:30 17:30 Arasında TAL STÜDYOSU'nda Yapılacaktır.

                                                      

......................................................................................................................................................

 

OYUNCULUKTA DOĞAÇLAMA TEKNİKLERİ

 Mehmet Selçuk Bilge

Eric Morris, Sanford Meisner ve modern oyunculuk tekniklerinden yararlanarak rol yapmaktan öte "olma" durumuna geçmeye yönelik doğaçlama çalışmaları

Rol yapmaktan öte "Olma" durumuna geçmeyi sağlayan metod oyunculuk sistemi çalışmalarının her aşaması kamerayla çekilecek ve izlenecek; sahnede rahat ve özgür olmanın yolları irdelenecektir. Oyuncunun yaratıcı bir sanatçı olarak kişiliğinin çok daha fazla yüzünü kullanabilir hale getirmesi, kendi ürettiği doğaçlamalar yoluyla sağlanacaktır.

Sahne dışında kendinizi ifade etmekte güçlük çekiyorsanız, sahnede daha büyük güçlük çekeceksiniz demektir. Çoğunlukla bir oyunculuk sorunu, oyuncunun yaşamında bir şeyler değişmeden ve oyuncu iç dünyasıyla bağlantı kurmadan çözülemez. Olma, kişinin yaratıcı bir sanatçı olarak kişiliğinin çok daha fazla yüzünü kullanabilir hale getirdiği bir yaşam durumudur. Rol yapmadan, kendi gerçeklikleriniz üzerinden oyunculuğu anlamak  ve  içinizdeki farklı karakterleri keşfetmek istiyorsanız bu atölyeye katılabilirsiniz.

Oyuncu adaylarına, yaratıcılıklarını engelleyen bariyerleri fark ettirerek rol yapmaktan öte “Olma” durumuna geçmeyi sağlayan metod oyunculuk sistemi sayesinde oyuncuların iş görüşmelerinde, prova süreçlerinde ve metin çalışmalarında rahat ve özgür olmaları sağlanmakta ve oyuncuların sahnede kendi gerçekliklerinden yola çıkarak başarılı olmaları hedeflenmektedir.

 

Mehmet Selçuk Bilge - Biyografi

 

 

 

 

 

     

TAL (Tiyatro Araştırma Laboratuvarı) 2011 www.tal.org.tr info@tal.org.tr